  • EEU-ED2E680S
EEU-ED2E680S
advertisement
Manufacturer No:
EEU-ED2E680S
HK JDW NO:
590-EEU-ED2E680S
Datasheet:
EEU-ED2E680S
Description:
CAP ALUM 68UF 20% 250V RADIAL
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
EEU-ED2E680S
    14 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    PCB, Through Hole
    WIRE
  • Number of Pins
  • Operating Temperature
    -25°C~105°C
  • Size / Dimension
    0.630Dia 16.00mm
  • Tolerance
    ±20%
    2
  • Termination
    Radial
  • Capacitance
    68μF
  • Voltage - Rated DC
    250V
  • Voltage - Rated AC
    250V
  • Lead Pitch
    7.5mm
  • Lead Spacing
    0.295 7.50mm
  • Lead Diameter
    800 μm
  • Voltage
    250V
  • Lifetime @ Temp
    10000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    1.03mA
  • Ripple Current
    1A
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    10000 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    400mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    1A @ 100kHz
  • Dissipation Factor
    0.15 %
  • Diameter
    16mm
  • Height
    20mm
  • Height Seated (Max)
    0.787 20.00mm