  • EEU-ED2D680
EEU-ED2D680
advertisement
Manufacturer No:
EEU-ED2D680
HK JDW NO:
590-EEU-ED2D680
Datasheet:
EEU-ED2D680
Description:
CAP ALUM 68UF 20% 200V RADIAL
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
EEU-ED2D680
    14 Weeks
  • Mount
    PCB, Through Hole
    ALUMINUM (WET)
  • Weight
    4.535924g
  • Operating Temperature
    -25°C~105°C
  • Size / Dimension
    0.492Dia 12.50mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    2
  • Termination
    Radial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Capacitance
    68μF
  • Voltage - Rated DC
    200V
  • Voltage - Rated AC
    200V
  • Lead Pitch
    5mm
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Lead Diameter
    600 μm
  • Voltage
    200V
  • Lifetime @ Temp
    10000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    0.826mA
  • Ripple Current
    950mA
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    10000 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    380mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    950mA @ 100kHz
  • Dissipation Factor
    0.15 %
  • Diameter
    12.5mm
  • Height
    25mm
  • Height Seated (Max)
    0.984 25.00mm