  • EEU-EB2E680S
EEU-EB2E680S
advertisement
Manufacturer No:
EEU-EB2E680S
HK JDW NO:
590-EEU-EB2E680S
Package:
Radial, Can
Datasheet:
EEU-EB2E680S
Description:
Cap Aluminum Lytic 68uF 250V 20% (18 X 20mm) Radial 7.5mm 990mA 5000h 105C Bulk
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
EEU-EB2E680S
    Select All
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can
    ALUMINUM (WET)
  • Operating Temperature
    -25°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2000
  • Series
    EB
  • Size / Dimension
    0.709Dia 18.00mm
  • Tolerance
    ±20%
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    68μF
  • Voltage - Rated DC
    250V
  • Lead Pitch
    7.5mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.295 7.50mm
  • Lead Diameter
    800 μm
  • Lifetime @ Temp
    5000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    0.17mA
  • Ripple Current
    990mA
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    5000 hours
  • Tan Delta
    0.15
  • Ripple Current @ Low Frequency
    544.5mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    990mA @ 100kHz
  • Diameter
    18mm
  • Height
    20mm
  • Height Seated (Max)
    0.787 20.00mm