  • EEU-EB2C220
EEU-EB2C220
advertisement
Manufacturer No:
EEU-EB2C220
HK JDW NO:
590-EEU-EB2C220
Package:
Radial, Can
Datasheet:
EEU-EB2C220
Description:
Cap Aluminum Lytic 22uF 160V 20% (10 X 20mm) Radial 5mm 470mA 5000h 105C Bulk
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
EEU-EB2C220
    Select All
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Surface Mount
    NO
    ALUMINUM (WET)
  • Operating Temperature
    -25°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2010
  • Series
    EB
  • Size / Dimension
    0.394Dia 10.00mm
  • Tolerance
    ±20%
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    160V
  • Capacitance
    22μF
  • Terminal Pitch
    5mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    160V
  • Lifetime @ Temp
    5000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    0.0352mA
  • Polarization
    Polar
  • Tan Delta
    0.15
  • Ripple Current @ Low Frequency
    258.5mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    470mA @ 100kHz
  • Diameter
    10mm
  • Height Seated (Max)
    0.787 20.00mm
  • Length
    20mm