  • EEE-HA1E221UP
EEE-HA1E221UP
advertisement
Manufacturer No:
EEE-HA1E221UP
HK JDW NO:
590-EEE-HA1E221UP
Package:
Radial, Can - SMD
Datasheet:
EEE-HA1E221UP
Purchasing and Inquiry
EEE-HA1E221UP Overview
A full charge has a ripple current of 272mA @ 10kHz volts.The ripple current is 160mA @ 120Hz at the lowest charge.It is recommended to keep the height seated (Max) below 0.402 10.20mm.There is a dissipation factor of 16 %.Voltage - Rated DC - is 25V.The maximum efficiency can be achieved by maintaining -40°C~105°C as the operating temperature.
EEE-HA1E221UP Features
the ripple current is 272mA @ 10kHz.
the ripple current is 160mA @ 120Hz.
a dissipation factor of 16 %
voltage - Rated DC of 25V
an operating temperature of -40°C~105°C
EEE-HA1E221UP Applications
  • Uninterruptible power supplies
  • Power supplies
  • Frequency converters
  • Standard and switched mode power supplies
  • Computer
  • Industrial systems
  • Smoothing and filtering applications
  • Telecommunication
  • Energy storage in pulse systems
  • Computer motherboards
Step5Bar-code shipping tag
EEE-HA1E221UP
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    PCB, Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    Radial, Can - SMD
  • Terminal Shape
    FLAT
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Surface Mount Land Size
    0.327Lx0.327W 8.30mmx8.30mm
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2011
  • Series
    HA
  • Size / Dimension
    0.315Dia 8.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3/e6
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Applications
    Automotive
  • Capacitance
    220μF
  • Voltage - Rated DC
    25V
  • Lead Pitch
    3.1mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Lead Diameter
    900 μm
  • Size Code
    3333
  • Voltage
    25V
  • Lifetime @ Temp
    1000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    55μA
  • Ripple Current
    160mA
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    1000 hours
  • Tan Delta
    0.16
  • Ripple Current @ Low Frequency
    160mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    272mA @ 10kHz
  • Dissipation Factor
    16 %
  • Ripple Current (AC)
    160mA
  • Diameter
    8mm
  • Height
    10.2mm
  • Height Seated (Max)
    0.402 10.20mm