  • EEE-FP1C331AP
EEE-FP1C331AP
advertisement
Manufacturer No:
EEE-FP1C331AP
HK JDW NO:
590-EEE-FP1C331AP
Datasheet:
EEE-FP1C331AP
Description:
CAP ALUM 330UF 20% 16V SMD
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
EEE-FP1C331AP
  • Mount
    PCB, Surface Mount
    FLAT
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Aluminium
  • Surface Mount Land Size
    0.327Lx0.327W 8.30mmx8.30mm
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Published
    2011
  • Series
    FP
  • Size / Dimension
    0.315Dia 8.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    High Temperature
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Capacitance
    330μF
  • Voltage - Rated DC
    16V
  • Lead Pitch
    3.1mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    80mOhm @ 100kHz
  • Size Code
    3333
  • Voltage
    16V
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    52.8μA
  • Ripple Current
    850mA
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    552.5mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    850mA @ 100kHz
  • Dissipation Factor
    0.16 %
  • Ripple Current (AC)
    850mA
  • Diameter
    8mm
  • Height
    10.2mm
  • Height Seated (Max)
    0.402 10.20mm
  • Length
    10mm
  • Width
    8.3mm