  • EEE-FC1V100AR
EEE-FC1V100AR
advertisement
Manufacturer No:
EEE-FC1V100AR
HK JDW NO:
590-EEE-FC1V100AR
Package:
Radial, Can - SMD
Datasheet:
EEE-FC1V100AR
Description:
CAP ALUM 10UF 20% 35V SMD
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
EEE-FC1V100AR
    Select All
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
  • Mount
    PCB, Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    Radial, Can - SMD
  • Terminal Shape
    FLAT
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Surface Mount Land Size
    0.209Lx0.209W 5.30mmx5.30mm
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2011
  • Series
    FC
  • Size / Dimension
    0.197Dia 5.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3/e6
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    TIN/TIN BISMUTH
  • Applications
    Automotive
  • Additional Feature
    RIPPLE CURRENT IS MEASURED AT 100KHZ
  • Capacitance
    10μF
  • Voltage - Rated DC
    35V
  • Packing Method
    TR, 15 Inch
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    1.8Ohm
  • Size Code
    2121
  • Voltage
    35V
  • Lifetime @ Temp
    1000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    3μA
  • Ripple Current
    95mA
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    1000 hours
  • Impedance
    1.8Ohm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    71.25mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    95mA @ 100kHz
  • Dissipation Factor
    0.12 %
  • Diameter
    5mm
  • Height
    5.4mm
  • Height Seated (Max)
    0.213 5.40mm
  • Width
    5.3mm