  • EEE-FC1H101A
EEE-FC1H101A
advertisement
Manufacturer No:
EEE-FC1H101A
HK JDW NO:
590-EEE-FC1H101A
Package:
Radial, Can - SMD
Datasheet:
EEE-FC1H101A
Description:
FC 100μF Capacitor ±20% Tape & Reel (TR) Surface Mount -40°C~105°C Polar Radial, Can - SMD
Step5Bar-code shipping tag
EEE-FC1H101A
    Select All
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    Radial, Can - SMD
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    FC
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    SMD/SMT
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Applications
    Automotive
  • Voltage - Rated
    50V
  • Capacitance
    100μF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    1000 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    325mA @ 120Hz
  • Diameter
    10mm
  • Length
    10.5mm