  • EEE-FC1C221P
EEE-FC1C221P
advertisement
Manufacturer No:
EEE-FC1C221P
HK JDW NO:
590-EEE-FC1C221P
Package:
Radial, Can - SMD
Datasheet:
EEE-FC1C221P
Description:
CAP ALUM 220UF 20% 16V SMD
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
EEE-FC1C221P
    Select All
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    Radial, Can - SMD
  • Terminal Shape
    FLAT
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Surface Mount Land Size
    0.406Lx0.406W 10.30mmx10.30mm
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2011
  • Series
    FC
  • Size / Dimension
    0.394Dia 10.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3/e6
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
    EAR99
  • Terminal Finish
    TIN/TIN BISMUTH
  • Applications
    Automotive
  • Voltage - Rated
    16V
  • Capacitance
    220μF
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    16V
  • Size Code
    4141
  • Lifetime @ Temp
    1000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    0.0352mA
  • Polarization
    Polar
  • Tan Delta
    0.16
  • Impedance
    150mOhm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    502.5mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    670mA @ 100kHz
  • Height Seated (Max)
    0.402 10.20mm
  • Length
    12mm
  • Width
    10.3mm