  • EEE-FC1A101P
EEE-FC1A101P
advertisement
Manufacturer No:
EEE-FC1A101P
HK JDW NO:
590-EEE-FC1A101P
Package:
Radial, Can - SMD
Datasheet:
EEE-FC1A101P
Purchasing and Inquiry
EEE-FC1A101P Overview
With a full charge, the ripple current is 230mA @ 100kHz.A full performance of 400mOhm requires the ESR (Equivalent Series Resistance).The ripple current at the lowest charge is 172.5mA @ 120Hz.Ensure that the height of the seated person (Max) does not exceed 0.244 6.20mm.The capacitor operates from 10V DC voltage.High efficiency requires an operating temperature of -40°C~105°C.
EEE-FC1A101P Features
the ripple current is 230mA @ 100kHz.
the ripple current is 172.5mA @ 120Hz.
voltage - Rated DC of 10V
an operating temperature of -40°C~105°C
EEE-FC1A101P Applications
  • Computer motherboards
  • Uninterruptible power supplies
  • Computer
  • Smoothing and filtering applications
  • Frequency converters
  • Power supplies
  • Energy storage in pulse systems
  • Industrial systems
  • Standard and switched mode power supplies
  • Telecommunication
Step5Bar-code shipping tag
EEE-FC1A101P
    Select All
  • Lead Length
    3.4mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    400mOhm
  • Size Code
    3333
  • Voltage
    10V
  • Lifetime @ Temp
    1000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    3μA
  • Ripple Current
    230mA
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    1000 hours
  • Tan Delta
    0.19
  • Impedance
    400mOhm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    172.5mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    230mA @ 100kHz
  • Ripple Current (AC)
    100mA
  • Diameter
    8mm
  • Height
    6.2mm
  • Height Seated (Max)
    0.244 6.20mm
  • Width
    8.3mm
  • Radiation Hardening
    No
  • REACH SVHC
    No SVHC
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Ratings
    AEC-Q200
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    PCB, Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    Radial, Can - SMD
  • Terminal Shape
    FLAT
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Aluminium
  • Surface Mount Land Size
    0.327Lx0.327W 8.30mmx8.30mm
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2005
  • Series
    FC
  • Size / Dimension
    0.315Dia 8.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3/e6
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Applications
    Automotive
  • Capacitance
    100μF
  • Voltage - Rated DC
    10V
  • Lead Pitch
    3.5mm