  • EEE-1CA220WAR
EEE-1CA220WAR
advertisement
Manufacturer No:
EEE-1CA220WAR
HK JDW NO:
590-EEE-1CA220WAR
Datasheet:
EEE-1CA220WAR
Description:
CAPACITOR ALUM ELEC, 22UF, 16V, 20%, SMD
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
EEE-1CA220WAR
    17 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    PCB, Surface Mount
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Surface Mount Land Size
    0.169Lx0.169W 4.30mmx4.30mm
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Published
    2011
  • Series
    S
  • Size / Dimension
    0.157Dia 4.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3/e6
  • Capacitance
    22μF
  • Voltage - Rated DC
    16V
  • Lead Pitch
    1mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Lead Diameter
    650 μm
  • Size Code
    1717
  • Voltage
    16V
  • Lifetime @ Temp
    1000 Hrs @ 85°C
  • Leakage Current
    3μA
  • Ripple Current
    28mA
  • Life (Hours)
    1000 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    28mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    47.6mA @ 10kHz
  • Dissipation Factor
    0.26 %
  • Ripple Current (AC)
    28mA
  • Diameter
    4mm
  • Height
    5.4mm
  • Height Seated (Max)
    0.213 5.40mm