  • EEE-0JA221WP
EEE-0JA221WP
advertisement
Manufacturer No:
EEE-0JA221WP
HK JDW NO:
590-EEE-0JA221WP
Package:
Radial, Can - SMD
Datasheet:
EEE-0JA221WP
Description:
CAP ALUM 220UF 20% 6.3V SMD
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
EEE-0JA221WP
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    PCB, Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    Radial, Can - SMD
  • Terminal Shape
    FLAT
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Surface Mount Land Size
    0.260Lx0.260W 6.60mmx6.60mm
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2011
  • Series
    S
  • Size / Dimension
    0.248Dia 6.30mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3/e6
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Applications
    Automotive
  • Capacitance
    220μF
  • Voltage - Rated DC
    6.3V
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Size Code
    2626
  • Voltage
    6.3V
  • Lifetime @ Temp
    1000 Hrs @ 85°C
  • Leakage Current
    3μA
  • Ripple Current
    74mA
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    1000 hours
  • Tan Delta
    0.35
  • Ripple Current @ Low Frequency
    74mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    125.8mA @ 10kHz
  • Ripple Current (AC)
    74mA
  • Diameter
    6.3mm
  • Height
    5.4mm
  • Height Seated (Max)
    0.213 5.40mm
  • Length
    7.8mm
  • Width
    6.6mm