  • EEA-GA1H100
EEA-GA1H100
advertisement
Manufacturer No:
EEA-GA1H100
HK JDW NO:
590-EEA-GA1H100
Datasheet:
EEA-GA1H100
Description:
CAP ALUM 10UF 20% 50V RADIAL
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
EEA-GA1H100
    14 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    PCB, Through Hole
    WIRE
  • Number of Pins
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2012
  • Size / Dimension
    0.248Dia 6.30mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Capacitance
    10μF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Lead Pitch
    2.5mm
  • Lead Spacing
    0.098 2.50mm
  • Lead Diameter
    450 μm
  • Voltage
    50V
  • Lifetime @ Temp
    1000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    5μA
  • Ripple Current
    39mA
  • Tan Delta
    0.10
  • Ripple Current @ Low Frequency
    39mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    60.45mA @ 100kHz
  • Lead/Base Style
    Straight
  • Diameter
    6.3mm
  • Height
    7mm
  • Height Seated (Max)
    0.276 7.00mm