  • ECQ-E6824KF
ECQ-E6824KF
advertisement
Manufacturer No:
ECQ-E6824KF
HK JDW NO:
590-ECQ-E6824KF
Datasheet:
ECQ-E6824KF
Purchasing and Inquiry
ECQ-E6824KF Overview
Lead spacing is 1.083 27.50mm for this electrical device.In addition to operating at -40°C~105°C degrees, the device is capable of operating at other temperatures as well.
ECQ-E6824KF Features
ECQ-E6824KF Applications
There are a lot of Panasonic Electronic Components ECQ-E6824KF applications of film capacitors.
  • Filtering
  • Battery management system
  • VCO's
  • RF Modules
  • Bypassing
  • IGBT
  • Lighting
  • Blocking
  • Satellite TV
  • Filters
Step5Bar-code shipping tag
ECQ-E6824KF
    Select All
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Published
    2011
  • Series
    ECQ-E(F)
  • Size / Dimension
    1.220Lx0.445W 31.00mmx11.30mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    PC Pins
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    630V
  • HTS Code
  • Capacitance
    0.82μF
  • Voltage - Rated DC
    630V
  • Terminal Pitch
    22.5mm
  • Depth
    11.3mm
  • Lead Pitch
    27.5mm
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Lead Length
    20mm
  • Dielectric
    PET
  • Lead Spacing
    1.083 27.50mm
  • Lead Diameter
    800 μm
  • Lead/Base Style
    Straight
  • Height
    20.5mm
  • Height Seated (Max)
    0.846 21.50mm