  • ECA-2WM2R2B
ECA-2WM2R2B
advertisement
Manufacturer No:
ECA-2WM2R2B
HK JDW NO:
590-ECA-2WM2R2B
Package:
Radial, Can
Datasheet:
ECA-2WM2R2B
Description:
Cap Aluminum Lytic 2.2uF 450V 20% (10 X 12.5mm) Radial 5mm 44mA 2000h 85C Ammo Pack
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
ECA-2WM2R2B
    Select All
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Operating Temperature
    -25°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Box (TB)
  • Published
    2006
  • Series
    M
  • Size / Dimension
    0.394Dia 10.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Radial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    2.2μF
  • Voltage - Rated DC
    450V
  • Lead Pitch
    5mm
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Lead Diameter
    600 μm
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 85°C
  • Leakage Current
    3μA
  • Ripple Current
    44mA
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Tan Delta
    0.2
  • Ripple Current @ Low Frequency
    44mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    74.8mA @ 10kHz
  • Lead/Base Style
    Straight
  • Diameter
    10mm
  • Height
    12.5mm
  • Height Seated (Max)
    0.532 13.50mm