  • ECA-2AHG4R7
ECA-2AHG4R7
advertisement
Manufacturer No:
ECA-2AHG4R7
HK JDW NO:
590-ECA-2AHG4R7
Description:
CAP ALUM 4.7UF 20% 100V RADIAL
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
ECA-2AHG4R7
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Radiation Hardening
    No
  • REACH SVHC
    No SVHC
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Mount
    PCB, Through Hole
    Radial, Can
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Aluminium
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Published
    2011
  • Series
    NHG
  • Size / Dimension
    0.197Dia 5.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Capacitance
    4.7μF
  • Voltage - Rated DC
    100V
  • Voltage - Rated AC
    100V
  • Lead Pitch
    2mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.079 2.00mm
  • Lead Diameter
    500 μm
  • Voltage
    100V
  • Lifetime @ Temp
    1000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    3μA
  • Ripple Current
    38mA
  • Life (Hours)
    1000 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    38mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    76mA @ 100kHz
  • Dissipation Factor
    0.08 %
  • Lead/Base Style
    Straight
  • Ripple Current (AC)
    38mA
  • Diameter
    5mm
  • Height
    11mm
  • Height Seated (Max)
    0.472 12.00mm