  • ECA-1EM331
ECA-1EM331
advertisement
Manufacturer No:
ECA-1EM331
HK JDW NO:
590-ECA-1EM331
Datasheet:
ECA-1EM331
Description:
CAP ALUM 330UF 20% 25V RADIAL
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
ECA-1EM331
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    PCB, Through Hole
    Radial, Can
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Aluminium
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Published
    2011
  • Series
    M
  • Size / Dimension
    0.315Dia 8.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Capacitance
    330μF
  • Voltage - Rated DC
    25V
  • Lead Pitch
    3.5mm
  • Lead Spacing
    0.138 3.50mm
  • Lead Diameter
    600 μm
  • Voltage
    25V
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 85°C
  • Leakage Current
    3μA
  • Ripple Current
    390mA
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    390mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    663mA @ 10kHz
  • Dissipation Factor
    0.16 %
  • Diameter
    8mm
  • Height
    11.5mm
  • Height Seated (Max)
    0.492 12.50mm