  • ECA-1AHG472
ECA-1AHG472
advertisement
Manufacturer No:
ECA-1AHG472
HK JDW NO:
590-ECA-1AHG472
Datasheet:
ECA-1AHG472
Description:
Cap Aluminum Lytic 4700uF 10V 20% (12.5 X 25mm) Radial 5mm 1260mA 2000h 105C Bulk
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
ECA-1AHG472
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Published
    2011
  • Series
    NHG
  • Size / Dimension
    0.492Dia 12.50mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    Radial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Capacitance
    4700μF
  • Voltage - Rated DC
    10V
  • Packing Method
    TAPE
  • Voltage - Rated AC
    10V
  • Lead Pitch
    5mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Lead Diameter
    600 μm
  • Voltage
    10V
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    3μA
  • Ripple Current
    1.26A
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Tan Delta
    0.3
  • Ripple Current @ Low Frequency
    1.26A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    1.449A @ 100kHz
  • Dissipation Factor
    0.3 %
  • Lead/Base Style
    Straight
  • Ripple Current (AC)
    1.26A
  • Diameter
    12.5mm
  • Height
    25mm
  • Height Seated (Max)
    1.063 27.00mm