  • E37X421CPN682MFB7M
E37X421CPN682MFB7M
advertisement
Manufacturer No:
E37X421CPN682MFB7M
HK JDW NO:
856-E37X421CPN682MFB7M
Description:
U37X 6800μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 18.4A 3.504Dia 89.00mm -40°C~85°C Polar 31.75mm Radial, Can - Screw Terminals
Step5Bar-code shipping tag
E37X421CPN682MFB7M
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mount
    Chassis Mount
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    Radial, Can - Screw Terminals
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Series
    U37X
  • Size / Dimension
    3.504Dia 89.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Capacitance
    6800μF
  • Voltage - Rated DC
    420V
  • Lead Pitch
    31.75mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    18mOhm @ 120Hz
  • Lead Spacing
    1.250 31.75mm
  • Lifetime @ Temp
    15000 Hrs @ 85°C
  • Ripple Current
    18.4A
  • Test Frequency
    120Hz
  • Life (Hours)
    1500 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    18.4A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    25.944A @ 10kHz
  • Diameter
    89mm
  • Height
    89mm
  • Height Seated (Max)
    4.646 118.00mm