  • EMXB350ARA561MLH0S
EMXB350ARA561MLH0S
advertisement
Manufacturer No:
EMXB350ARA561MLH0S
Manufacturer:
United Chemi-Con
HK JDW NO:
856-EMXB350ARA561MLH0S
Package:
Radial, Can - SMD
Description:
AIchip™- MXB 560μF Capacitor ±20% Tape & Reel (TR) Surface Mount 0.630Dia 16.00mm -40°C~150°C Polar Radial, Can - SMD
Quantity:
In Stock : 16985
Step5Bar-code shipping tag
EMXB350ARA561MLH0S
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    Radial, Can - SMD
  • Surface Mount Land Size
    0.669Lx0.669W 17.00mmx17.00mm
  • Operating Temperature
    -40°C~150°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    AIchip™- MXB
  • Size / Dimension
    0.630Dia 16.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Applications
    Automotive
  • Voltage - Rated
    35V
  • Capacitance
    560μF
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    160mOhm @ 100kHz
  • Lifetime @ Temp
    1000 Hrs @ 150°C
  • Polarization
    Polar
  • Ripple Current @ Low Frequency
    460mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    920mA @ 100kHz
  • Height Seated (Max)
    0.669 17.00mm