  • DS1867S-10+
DS1867S-10+
advertisement
Manufacturer No:
DS1867S-10+
Manufacturer:
Maxim Integrated
HK JDW NO:
503-DS1867S-10+
Package:
16-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Datasheet:
DS1867S-10+
Description:
16 Terminations5V 16 Pin DS1867 Digital PotentiometersSerial256 Positions
Purchasing and Inquiry
DS1867S-10+ Overview
There is a 16-SOIC (0.295, 7.50mm Width) package containing it.Non-Volatile indicates the beginning of storage for this pentometer.The digital potentiometer embeds 2 circuits.A secure version of the digital analogic can be found in the Tube package.To protect this pentometer from overcurrent, there are 256 taps.The number of positions is 256.There are 16 terminations on this digital potentiometer.In this programmable potentiometer, you will find 2 functions.In The case, the total resistance of the speed potentiometers will be 10000Ohm.The performance of the product is powered by 5V.A 16 pin can be seen in the digi devices.In order to mount, it is recommended to follow the Surface Mount axis.It is possible for the potentionmeter to supply voltages of 5V.This digital potentiometers operate temperature at the range of -40°C~85°C.A flow rate limit of 10kOhm is possible.The DS1867 family includes pentometer.This digital variable resistor displays Cascade Pin.Voltage can be delivered at 5V.
DS1867S-10+ Features
Available in 16-SOIC (0.295, 7.50mm Width) package
2 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~85°C
DS1867S-10+ Applications
There are a lot of Maxim Integrated DS1867S-10+ Digital Potentiometers applications.
  • Automated caliberation
  • Programmable computer
  • Automatic detection of equipment
  • Automotive electronics
  • Brightness of monitors
  • Automatic gain control
  • Power supply
  • Gas detection circuit
  • Stereo
  • DC/DC conversion circuit
Step5Bar-code shipping tag
DS1867S-10+
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    16-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tube
  • Published
    1999
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Cascade Pin
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    16
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    750 ppm/°C
  • Resistance
    10kOhm
  • Number of Positions
    256
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Voltage - Supply
    5V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    2
  • Supply Voltage
    5V
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    DS1867
  • Pin Count
    16
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G16
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Power Supplies
    5V
  • Configuration
    Potentiometer
  • Interface
    Serial
  • Number of Circuits
    2
  • Memory Type
    Non-Volatile
  • Bandwidth
    1 kHz
  • Taper
    Linear
  • Negative Supply Voltage-Nom
  • Number of Taps
    256
  • Total Resistance
    10000Ohm
  • Resistance - Wiper (Ω) (Typ)
    400
  • Resistor Terminal Voltage-Max
    5.5V
  • Temperature Coefficient (Typ)
    750ppm/°C
  • Resistor Terminal Voltage-Min
  • Length
    10.3mm
  • Width
    7.5mm