  • DS1856E-020+T&R
DS1856E-020+T&R
advertisement
Manufacturer No:
DS1856E-020+T&R
HK JDW NO:
503-DS1856E-020+T&R
Package:
16-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Datasheet:
DS1856E-020+T&R
Description:
DS1856 Digital Potentiometers I2C
Step5Bar-code shipping tag
DS1856E-020+T&R
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Package / Case
    16-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
  • Supplier Device Package
    16-TSSOP
  • Operating Temperature
    -40°C~95°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2008
  • Tolerance
    ±25%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Resistance
    20kOhm
  • Voltage - Supply
    2.85V~5.5V
  • Base Part Number
    DS1856
  • Configuration
    Rheostat
  • Number of Taps
    256
  • Temperature Coefficient (Typ)
    50ppm/°C