  • DS1804-010+
DS1804-010+
advertisement
Manufacturer No:
DS1804-010+
Manufacturer:
Maxim Integrated
HK JDW NO:
503-DS1804-010+
Package:
8-DIP (0.300, 7.62mm)
Datasheet:
DS1804-010+
Description:
8 Terminations5V 8 Pin DS1804 Digital PotentiometersUp/Down (U/D, INC, CS)100 Positions
Purchasing and Inquiry
DS1804-010+ Overview
The file is contained in 8-DIP (0.300, 7.62mm) packages.Non-Volatile indicates the beginning of storage for this pentometer.This digital potentiometer contains 1 embedded circuits.The digital analogic can be secured by using the Tube package.A 100 tap protects this pentometer from overcurrents.There are 100 positions in pentometer.There are 8 terminations on this digital potentiometer.You will find here 1 functions for your reference.In The case, the total resistance of the speed potentiometers will be 10000Ohm.In order for it to perform, it relies on 5V.The digi devices shows the 8 pins.Mounting in Through Hole is recommended.2.7V~5.5V voltage is available from the potentionmeter.In this digital potentiometer, the temperature range is -40°C~85°C.It is possible to limit the flow with 10kOhm.The DS1804 family contains pentometer.Digital potentiometer has 8 pins.At 3/5V, it can deliver voltage.This digital potentiometer has the following additional features: NONVOLATILE MEMORY
DS1804-010+ Features
Available in 8-DIP (0.300, 7.62mm) package
1 Circuits
Mounting Type: Through Hole
Operate temperature at the range of -40°C~85°C
8 pins
DS1804-010+ Applications
There are a lot of Maxim Integrated DS1804-010+ Digital Potentiometers applications.
  • Automatic detection of equipment
  • Programmable I to V converter
  • Instrumentation (gain or offset adjustment)
  • PC
  • Hi-Fi devices with up to 90dB dynamic range
  • Used as variable resistor
  • DAC
  • Automated caliberation
  • Modern office equipment
  • Testing equipment
Step5Bar-code shipping tag
DS1804-010+
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    8-DIP (0.300, 7.62mm)
  • Surface Mount
    NO
  • Number of Pins
    8
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2004
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    8
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    750 ppm/°C
  • Resistance
    10kOhm
  • Number of Positions
    100
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Additional Feature
    NONVOLATILE MEMORY
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    2.7V~5.5V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    2.54mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    DS1804
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Power Supplies
    3/5V
  • Configuration
    Potentiometer
  • Interface
    Up/Down (U/D, INC, CS)
  • Number of Circuits
    1
  • Memory Type
    Non-Volatile
  • Bandwidth
    1 kHz
  • Taper
    Linear
  • Number of Taps
    100
  • Total Resistance
    10000Ohm
  • Resistance - Wiper (Ω) (Typ)
    400
  • Resistor Terminal Voltage-Max
    5.7V
  • Resistor Terminal Voltage-Min
    -0.2V
  • Height Seated (Max)
    4.572mm
  • Length
    9.375mm
  • Width
    7.62mm