  • AD5273BRJ10-R2
AD5273BRJ10-R2
advertisement
Manufacturer No:
AD5273BRJ10-R2
HK JDW NO:
84-AD5273BRJ10-R2
Datasheet:
AD5273BRJ10-R2
Description:
8 Terminations3V 8 Pin AD5273 Digital PotentiometersI2C64 Positions
Purchasing and Inquiry
AD5273BRJ10-R2 Overview
SOT-23-8 packages contain it.OTP is the point at which this pentometer starts to be stored.This digital potentiometer contains 1 embedded circuits.To secure the digital analogic, it can be accessed in the Cut Tape (CT) package.To protect this pentometer from overcurrent, there are 64 taps.64 positions make up the pentometer.As a result, digital potentiometer has been designed to terminate at 8.You can refer to 1 functions in this programmable potentiometer.The speed potentiometers have a total resistance of 10000Ohm.The performance of the product is powered by 3V.The digi devices show 8 pins.Mounting in Surface Mount is recommended.It is possible to supply 2.7V~5.5V volts to the potentionmeter.This digital potentiometer is used to detect temperature in the -40°C~105°C range.A flow limit of 10kOhm can be applied.In the AD5273 family, pentometer belongs.Mounted to Surface Mount is digital potentiometer.There are 8 pins on this potentiameter.Using this digital variable resistor, you will find Selectable Address.When the potentiometer is supplied with 5V voltage, it conducts.With 400kHz, it is capable of maintaining high accuracy.There is 100nA quiescent current consumed by potentiameter at 100nA.
AD5273BRJ10-R2 Features
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~105°C
8 pins
Operate supply voltage at the range of 5V
Quiescent Current at 100nA
AD5273BRJ10-R2 Applications
There are a lot of Analog Devices Inc. AD5273BRJ10-R2 Digital Potentiometers applications.
  • Voltage control
  • Power calibration
  • Household appliances
  • Instrumentation (gain or offset adjustment)
  • LEDs
  • Automatic detection of equipment
  • Joysticks
  • Automatic gain control
  • Optic fiber network
  • Motor control
Step5Bar-code shipping tag
AD5273BRJ10-R2
    Select All
  • Mount
    SOT-23-8
  • Number of Pins
    8
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Cut Tape (CT)
  • Tolerance
    ±30%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Part Status
    Obsolete
  • Temperature Coefficient
    300 ppm/°C
  • Resistance
    10kOhm
  • Voltage - Supply
    2.7V~5.5V
  • Supply Voltage
    3V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Frequency
    400kHz
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    5V
    OTP
  • Quiescent Current
    100nA
  • Bandwidth
    0.6 kHz
  • Total Resistance
    10000Ohm
  • Resistor Terminal Voltage-Max
    3V
  • Length
    2.9mm