  • X9258TS24-2.7T1
X9258TS24-2.7T1
advertisement
Manufacturer No:
X9258TS24-2.7T1
HK JDW NO:
391-X9258TS24-2.7T1
Package:
SOIC
Datasheet:
X9258TS24-2.7T1
Description:
24 Terminations3V 24 Pin Digital PotentiometersI2C256 Positions
Purchasing and Inquiry
X9258TS24-2.7T1 Overview
There is a SOIC package containing it.As of Non-Volatile, this pentometer has been stored.This digital potentiometer contains 4 embedded circuits.To protect this pentometer from overcurrent, there are 256 taps.Positions 256 make up this pentometer.Digital potentiometer is designed for terminations of 24.To provide you with some reference, this programmable potentiometer includes 4 functions.As shown, the total resistance of the speed potentiometers will be 100000Ohm.Powered by 3V, it delivers its performance.The digi devices displays 24 pins.There is a possibility of limiting the flow by 100kOhm.The Surface Mount mounts digital potentiometer.Convertor types can be classified by DIGITAL POTENTIOMETER.Having the maximum setting 70°C ensures stable operation of the digital resistor.A temperature of 0°C is necessary to maintain its reliability.Please take note of the following additional features of this digital potentiometer: NONVOLATILE MEMORYThe frequency 400kHz maintains high accuracy.
X9258TS24-2.7T1 Features
Available in SOIC package
4 Circuits
X9258TS24-2.7T1 Applications
  • Optic fiber network
  • Medical equipment
  • Communication device
  • Bias adjustment circuits
  • Automated caliberation
  • Programmable power supplies
  • Programmable voltage regulator
  • Adjustable current control
  • Household appliances
  • Hi-Fi devices with up to 90dB dynamic range
Step5Bar-code shipping tag
X9258TS24-2.7T1
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    SOIC
  • Tolerance
    20%
  • Number of Terminations
    24
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    300 ppm/°C
  • Resistance
    100kOhm
  • Number of Positions
    256
  • Max Operating Temperature
    70°C
  • Min Operating Temperature
    0°C
  • Additional Feature
    NONVOLATILE MEMORY
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Number of Functions
    4
  • Supply Voltage
    3V
  • Terminal Pitch
    1.27mm
  • Frequency
    400kHz
  • Pin Count
    24
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Temperature Grade
    COMMERCIAL
  • Interface
    I2C
  • Number of Circuits
    4
  • Memory Type
    Non-Volatile
  • Converter Type
    DIGITAL POTENTIOMETER
  • Number of Taps
    256
  • Total Resistance
    100000Ohm
  • Resistor Terminal Voltage-Max
    5.5V
  • Resistor Terminal Voltage-Min
    -5.5V
  • Height Seated (Max)
    2.65mm
  • Width
    7.5mm