  • DS1806S-010+
DS1806S-010+
advertisement
Manufacturer No:
DS1806S-010+
Manufacturer:
Maxim Integrated
HK JDW NO:
503-DS1806S-010+
Package:
20-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Datasheet:
DS1806S-010+
Description:
20 Terminations20 Pin DS1806 Digital PotentiometersSerial64 Positions
Purchasing and Inquiry
DS1806S-010+ Overview
The file is contained in 20-SOIC (0.295, 7.50mm Width) packages.Volatile starts the process of storing this pentometer.The digital potentiometer has 6 embedded circuits.The digital analogic can be secured by using the Tube package.This pentometer is protected from overcurrent by 64 taps.Pentometer consists of 64 positions.Digital potentiometer is designed wdigital potentiometerh terminations of 20.The speed potentiometers will have a total resistance of 10000Ohm.20 pins can be seen in The digi devices.You should mount in the way of Surface Mount.It is possible to supply 2.7V~5.5V volts to the potentionmeter.The temperature range of this digital potentiometer is -40°C~85°C.It is possible to limit the flow with 10kOhm.Pentometer is a member of DS1806 family.This digital variable resistor contains Cascade Pin.
DS1806S-010+ Features
Available in 20-SOIC (0.295, 7.50mm Width) package
6 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~85°C
DS1806S-010+ Applications
There are a lot of Maxim Integrated DS1806S-010+ Digital Potentiometers applications.
  • Industrial control
  • Power supply
  • Automotive electronics
  • Programmable computer
  • Medical equipment
  • Modern office equipment
  • Bias adjustment circuits
  • Contrast control of monitors
  • Automated caliberation
  • Sensor trimming instrumentation
Step5Bar-code shipping tag
DS1806S-010+
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Package / Case
    20-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tube
  • Published
    1999
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Cascade Pin
  • Part Status
    Active
    20
  • ECCN Code
    EAR99
  • Resistance
    10kOhm
  • Number of Positions
    64
  • Terminal Finish
    MATTE TIN
  • HTS Code
  • Voltage - Supply
    2.7V~5.5V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Terminal Pitch
    1.27mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    DS1806
  • Pin Count
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G20
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Interface
    Serial
  • Number of Circuits
    6
  • Memory Type
    Volatile
  • Number of Taps
    64
  • Total Resistance
    10000Ohm
  • Resistance - Wiper (Ω) (Typ)
    400
  • Temperature Coefficient (Typ)
    750ppm/°C
  • Length
    12.8mm
  • Width
    7.5mm