  • DD89N16K-A
DD89N16K-A
advertisement
Manufacturer No:
DD89N16K-A
Manufacturer:
Infineon
HK JDW NO:
9152-DD89N16K-A
Package:
Module
Datasheet:
Description:
RECTIFIER DIODE Rectifier Diode 2-Element Module
Quantity:
In Stock : 4412
Step5Bar-code shipping tag
DD89N16K-A
  • Package / Case
    Module
  • Surface Mount
    NO
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Number of Terminations
    3
  • ECCN Code
    EAR99
  • HTS Code
  • Terminal Position
    UPPER
  • Terminal Form
    UNSPECIFIED
  • JESD-30 Code
    R-XUFM-X3
  • Operating Temperature (Max)
    150°C
  • Number of Elements
    2
  • Configuration
    SERIES CONNECTED, CENTER TAP, 2 ELEMENTS
  • Diode Type
    RECTIFIER DIODE
  • Case Connection
    ISOLATED
  • Output Current-Max
    89A
  • Application
    GENERAL PURPOSE
  • Number of Phases
    1
  • Rep Pk Reverse Voltage-Max
    1600V
  • Non-rep Pk Forward Current-Max
    2400A