  • DD104N12K-K
DD104N12K-K
advertisement
Manufacturer No:
DD104N12K-K
Manufacturer:
Infineon
HK JDW NO:
9152-DD104N12K-K
Package:
Module
Datasheet:
DD104N12K-K
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
DD104N12K-K
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Published
    2003
  • Part Status
    Active
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Element Configuration
    Common Cathode
  • Forward Current
    104A
  • Peak Reverse Current
    20mA
  • Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm)
    1.2kV
  • Peak Non-Repetitive Surge Current
    2.9kA
  • Max Forward Surge Current (Ifsm)
    2.9kA
  • Height
    30mm
  • Length
    92mm
  • Width
    20mm