  • DD230S26K
DD230S26K
advertisement
Manufacturer No:
DD230S26K
Manufacturer:
Infineon
HK JDW NO:
9152-DD230S26K
Package:
Datasheet:
Description:
RECTIFIER DIODE Rectifier Diode 2-Element
Step5Bar-code shipping tag
DD230S26K
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Temperature (Max)
    150°C
  • Number of Elements
    2
  • Configuration
    SERIES CONNECTED, CENTER TAP, 2 ELEMENTS
  • Diode Type
    RECTIFIER DIODE
  • Current - Output
    230A
  • Case Connection
    ISOLATED
  • Application
    GENERAL PURPOSE
  • Halogen Free
    Not Halogen Free
  • Number of Phases
    1
  • Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm)
    2.6kV
  • Non-rep Pk Forward Current-Max
    7500A
  • Reverse Voltage
    2.6kV