  • DD160N22K
DD160N22K
advertisement
Manufacturer No:
DD160N22K
Manufacturer:
Infineon
HK JDW NO:
9152-DD160N22K
Package:
Module
Datasheet:
DD160N22K
Step5Bar-code shipping tag
DD160N22K
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to DD160N22K.
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Package / Case
    Module
  • Surface Mount
    NO
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Published
    2009
  • Number of Terminations
    3
  • ECCN Code
    EAR99
  • Additional Feature
    UL RECOGNIZED
  • HTS Code
  • Terminal Position
    UPPER
  • Terminal Form
    UNSPECIFIED
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • JESD-30 Code
    R-XUFM-X3
  • Operating Temperature (Max)
    150°C
  • Operating Temperature (Min)
    -40°C
  • Number of Elements
    2
  • Configuration
    SERIES CONNECTED, CENTER TAP, 2 ELEMENTS
  • Diode Type
    RECTIFIER DIODE
  • Case Connection
    ISOLATED
  • Output Current-Max
    172A
  • Application
    GENERAL PURPOSE
  • Halogen Free
    Not Halogen Free
  • Number of Phases
    1
  • Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm)
    2.2kV
  • Rep Pk Reverse Voltage-Max
    2200V
  • Non-rep Pk Forward Current-Max
    4600A
  • Forward Voltage-Max
    1.4V