  • DD241S12K
DD241S12K
advertisement
Manufacturer No:
DD241S12K
Manufacturer:
Infineon
HK JDW NO:
9152-DD241S12K
Package:
Module
Datasheet:
Description:
RECTIFIER DIODE Rectifier Diode 2-Element Module
Step5Bar-code shipping tag
DD241S12K
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Panel
  • Package / Case
    Module
  • Number of Pins
    241
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Number of Terminations
    3
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Terminal Position
    UPPER
  • Terminal Form
    UNSPECIFIED
  • JESD-30 Code
    R-XUFM-X3
  • Number of Elements
    2
  • Configuration
    SERIES CONNECTED, CENTER TAP, 2 ELEMENTS
  • Diode Type
    RECTIFIER DIODE
  • Current - Output
    410A
  • Case Connection
    ISOLATED
  • Forward Current
    240A
  • Application
    GENERAL PURPOSE
  • Number of Phases
    1
  • Peak Reverse Current
    200mA
  • Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm)
    1.2kV
  • Reverse Voltage
    1.2kV
  • Forward Voltage-Max
    1.55V
  • Max Forward Surge Current (Ifsm)
    9.3kA
  • Height
    52mm
  • Length
    115mm
  • Width
    50mm