  • DCMC763U100DF2B
DCMC763U100DF2B
advertisement
Manufacturer No:
DCMC763U100DF2B
HK JDW NO:
192-DCMC763U100DF2B
Datasheet:
DCMC763U100DF2B
Description:
Aluminum Electrolytic Capacitors - Screw Terminal 76000uF 100V
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
DCMC763U100DF2B
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mount
    Radial, Can - Screw Terminals
  • Terminal Shape
    BINDING POST
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Aluminium
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2010
  • Size / Dimension
    3.000Dia 76.20mm
  • Tolerance
    -10% +75%
  • Pbfree Code
    yes
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Screw
  • ECCN Code
    EAR99
  • Capacitance
    76000μF
  • Voltage - Rated DC
    100V
  • Lead Pitch
    31.75mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    11.2mOhm @ 120Hz
  • Lead Spacing
    1.250 31.75mm
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 85°C
  • Leakage Current
    16.54mA
  • Ripple Current
    21.3A
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    21.3A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    22.365A @ 10kHz
  • Diameter
    76mm
  • Height
    76.2mm
  • Height Seated (Max)
    5.687 144.45mm