  • CY7C68013A-56LTXIT
CY7C68013A-56LTXIT
advertisement
Manufacturer No:
CY7C68013A-56LTXIT
HK JDW NO:
217-CY7C68013A-56LTXIT
Package:
56-VFQFN Exposed Pad
Datasheet:
Description:
Interface - UARTs (Universal Asynchronous Receiver Transmitter) 24
Purchasing and Inquiry
CY7C68013A-56LTXIT Overview
With its outstanding performance, this product would make a fantastic choice for USB Microcontroller.As a result, it is available in the 56-VFQFN Exposed Pad package.Using Surface Mount, it is mounted.A package of Tape & Reel (TR) contains it.The device runs in 8051 core processor.Work should be done at -40°C~85°C.ROMless is its program memory type.High efficiency is possible due to the 3V~3.6V supply voltage.There are 24 I/Os on it.Application Specific Microcontroller is a member of the CY7C680xx controller series.This electrical component is part of the EZ-USB FX2LP? series.Storage of data is performed using memory type ROMless.There are 56 pins used in the construction of this device.The mounting of this device is carried out following the method of Surface Mount.The core architecture of the system is 8051.In order to fully utilize its adaptability, designers can utilize the supply voltage of 3.3V in their designs.Microcontroller appears that there are 3 timers/counters in use.There is a maximum frequency of 48MHz on the device.A temperature below 105°C is suggested for operation.Microcontroller is recommended that the working temperature be greater than -40°C.A chip with 24 programmable inputs/outputs is available.
CY7C68013A-56LTXIT Features
56-VFQFN Exposed Pad package
Mounting type of Surface Mount
Minimum temperature of -40°C
CY7C68013A-56LTXIT Applications
There are a lot of Cypress Semiconductor Corp CY7C68013A-56LTXIT Microcontroller applications.
  • Automatic control
  • Process control devices
  • Data acquisition and control
  • Monitoring-temperature level, oil level, speed, distance, acceleration
  • Safety -airbags, automatic braking system (ABS)
  • Printers
  • Industrial robot
  • Temperature sensing and controlling devices
  • Guidance-GPS
  • Kindle
Step5Bar-code shipping tag
CY7C68013A-56LTXIT
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Contact Plating
    Gold
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    56-VFQFN Exposed Pad
  • Number of Pins
    56
  • Supplier Device Package
    56-QFN-EP (8x8)
  • Weight
    191.387631mg
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Published
    2008
  • Series
    EZ-USB FX2LP™
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Applications
    USB Microcontroller
  • Max Power Dissipation
    300mW
  • Voltage - Supply
    3V~3.6V
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Interface
    I2C, USB, USART
  • Max Supply Voltage
    3.6V
  • Min Supply Voltage
    3V
  • Number of I/O
    24
  • RAM Size
    16K x 8
  • Memory Type
    ROMless
  • Core Processor
    8051
  • Program Memory Type
    ROMless
  • Data Bus Width
    8b
  • Number of Timers/Counters
    3
  • Core Architecture
  • Max Frequency
    48MHz