  • CY7C67300-100AXI
CY7C67300-100AXI
advertisement
Manufacturer No:
CY7C67300-100AXI
Manufacturer:
Cypress Semiconductor
HK JDW NO:
217-CY7C67300-100AXI
Package:
TQFP
Datasheet:
CY7C67300-100AXI
Description:
3.3V V Interface - UARTs (Universal Asynchronous Receiver Transmitter) 32 CMOS 100 260 100
Purchasing and Inquiry
CY7C67300-100AXI Overview
There is an option to purchase it in the TQFP package, which saves space.Package Bulk contains it.The device has 32 I/Os.At QUAD, its terminals are located.In this case, there are 100 terminations.Application Specific Microcontroller is possible to achieve high efficiency wApplication Specific Microcontrollerh a 3.3V supply voltage.The type of memory used for data storage is ROM.UPs/UCS/Peripheral ICs of this gadget are BUS CONTROLLER, UNIVERSAL SERIAL BUS in order to monitor their performance.For its construction, 100 pins are used.This device has a total of 100 pins.This is a component included in Other uPs/uCs/Peripheral ICs.Data and programs may be stored on the devices which have a memory size of 4kB.Microcontroller is highly efficient when Microcontroller works at a frequency of 48MHz.In order to fully utilize its adaptability, designers can utilize the supply voltage of 3.3V in their designs.2 counters/timers are currently active.Under 85°C, the operating temperature is recommended.Microcontroller is recommended that the working temperature be greater than -40°C.The number of channels available at the moment is 1.
CY7C67300-100AXI Features
TQFP package
Other uPs/uCs/Peripheral ICs subcategory
Minimum temperature of -40°C
CY7C67300-100AXI Applications
There are a lot of Cypress Semiconductor CY7C67300-100AXI Microcontroller applications.
  • Light sensing & controlling devices
  • Computers and laptops-video calling, email, blogging
  • Robots
  • Mice
  • Smart instruments
  • Smart highways (navigation, traffic control, information monitoring and car service)
  • Fire detection & safety devices
  • Fax machines
  • Hearing aids
  • Mobile computers
Step5Bar-code shipping tag
CY7C67300-100AXI
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Package / Case
    TQFP
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    100
  • Weight
    657.000198mg
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2003
  • JESD-609 Code
    e4
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3
  • Number of Terminations
    100
  • Terminal Finish
    Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Subcategory
    Other uPs/uCs/Peripheral ICs
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Frequency
    48MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    20
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Temperature Grade
    INDUSTRIAL
  • Number of Channels
    1
  • Interface
    I2C, SPI, Serial, UART, USB
  • Max Supply Voltage
    3.6V
  • Min Supply Voltage
    2.7V