  • CYUSB2014-BZXC
CYUSB2014-BZXC
advertisement
Manufacturer No:
CYUSB2014-BZXC
HK JDW NO:
217-CYUSB2014-BZXC
Package:
121-TFBGA
Datasheet:
CYUSB2014-BZXC
Description:
1.2V V 1.2mm mm 10mm mm Interface - UARTs (Universal Asynchronous Receiver Transmitter) 10mm mm 59 CMOS 121
Purchasing and Inquiry
CYUSB2014-BZXC Overview
The outstanding performance of SuperSpeed USB Peripheral Controller makes it an excellent choice.Application Specific Microcontroller is available in the 121-TFBGA package for the benefApplication Specific Microcontroller of saving space.In this case, it is mounted using the method of Surface Mount.This item can be found in package Tray.The device runs in ARM9? core processor.During work, the temperature should remain at 0°C~70°C.Memory type External Program Memory is used for program memory.Application Specific Microcontroller is possible to achieve high efficiency wApplication Specific Microcontrollerh a 1.15V~1.25V supply voltage.The device has 59 I/Os.BOTTOM is the position of its terminals on the board.In terms of the controller series, the device belongs to the CYUSB series.This circuit consists of 121 terminations.This electrical component is part of the EZ-USB FX3? series.Application Specific Microcontroller is possible to achieve high efficiency wApplication Specific Microcontrollerh a 1.2V supply voltage.The gadget has BUS CONTROLLER, UNIVERSAL SERIAL BUS as its uPs/uCs/peripheral IC.A total of 121 pins are required to construct this device.This mount is done in accordance with the method of Surface Mount.The core architecture of the system is ARM.Supply current cannot exceed 200mA.In order to fully utilize its adaptability, designers can utilize the supply voltage of 1.2V in their designs.There is a clock running in the device at a frequency of 52MHz.
CYUSB2014-BZXC Features
121-TFBGA package
Mounting type of Surface Mount
CYUSB2014-BZXC Applications
There are a lot of Cypress Semiconductor Corp CYUSB2014-BZXC Microcontroller applications.
  • Microwave ovens
  • Microwave ovens
  • Washing machines
  • Heater/Fan
  • Data acquisition and control
  • Nintendo
  • Fire detection & safety devices
  • DVD\DV\MP3 players
  • Oil and gas
  • Industrial robot
Step5Bar-code shipping tag
CYUSB2014-BZXC
  • Type
    Parameter
    Select All
  • ECCN Code
    3A991.A.3
  • Applications
    SuperSpeed USB Peripheral Controller
  • HTS Code
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    1.15V~1.25V
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
  • Supply Voltage
    1.2V
  • Terminal Pitch
    0.8mm
  • Operating Supply Voltage
    1.2V
  • Interface
    I2C, I2S, MMC/SD, SPI, UART, USB
  • Number of I/O
    59
  • RAM Size
    512K x 8
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    BUS CONTROLLER, UNIVERSAL SERIAL BUS
  • Core Processor
    ARM9®
  • Clock Frequency
    52MHz
  • Program Memory Type
    External Program Memory
  • Supply Current-Max
    200mA
  • Core Architecture
    ARM
  • External Data Bus Width
    32
  • Bus Compatibility
    I2C; I2S; SPI; UART
  • Data Transfer Rate-Max
    625 MBps
  • Controller Series
    CYUSB
  • Height Seated (Max)
    1.2mm
  • Length
    10mm
  • Width
    10mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    121-TFBGA
  • Number of Pins
    121
  • Weight
    227.901816mg
  • Operating Temperature
    0°C~70°C