  • CY8C20646AS-24LQXI
CY8C20646AS-24LQXI
advertisement
Manufacturer No:
CY8C20646AS-24LQXI
HK JDW NO:
217-CY8C20646AS-24LQXI
Package:
48-UFQFN Exposed Pad
Description:
3V V 0.6mm mm Interface - UARTs (Universal Asynchronous Receiver Transmitter) 6mm mm 36 CMOS 48 260 48
Purchasing and Inquiry
CY8C20646AS-24LQXI Overview
Considering its outstanding performance, Capacitive Sensing is an excellent choice.For space savings, it is available in the 48-UFQFN Exposed Pad package.Using Surface Mount, it is mounted.Application Specific Microcontroller comes in the package?of a Tray.Device with M8C core processor issupported.Application Specific Microcontroller is important to keep the temperature at -40°C~85°C while working.Memory type FLASH (16kB) is used for program memory.Application Specific Microcontroller is possible to achieve high efficiency due to the 1.71V~5.5V supply voltage.There are 36 I/Os on the board.Application Specific Microcontroller has a base part number of CY8C20646 that can be used to find other components that are comparable.The terminals are positioned at (0).This device is part of the controller series CY8C20xx6A.Application Specific Microcontroller has 48 terminations.An electrical component such as this is included in the series CapSense? Controllers.The 3V supply voltage enables high efficiency.In data storage, FLASH is used as the memory type.A number of 48 pins are used to construct it.On it, there are 48 pins.Microcontrollers contains this component.In order to store data and programs, the devices have a memory size of 16kB.Microcontroller is important to note that the maximum supply current is 4mA.A 1.8/5V power source powers it.3 counters/timers are currently active.The device operates with a max frequency of 24MHz.Microcontroller belongs to the M8C CPU family.A chip with 36 programmable inputs/outputs is available.
CY8C20646AS-24LQXI Features
48-UFQFN Exposed Pad package
Mounting type of Surface Mount
Microcontrollers subcategory
CY8C20646AS-24LQXI Applications
There are a lot of Cypress Semiconductor Corp CY8C20646AS-24LQXI Microcontroller applications.
  • Oscilloscopes
  • Safety -airbags, automatic braking system (ABS)
  • Keyboards
  • Gas monitoring systems
  • Heater/Fan
  • Instrument control
  • Leakage current tester
  • Information appliances (networking of household appliances)
  • Data acquisition and control
  • Measuring revolving objects
Step5Bar-code shipping tag
CY8C20646AS-24LQXI
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Contact Plating
    Gold
  • Package / Case
    48-UFQFN Exposed Pad
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    48
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2003
  • Series
    CapSense® Controllers
  • JESD-609 Code
    e4
  • Part Status
    Obsolete
  • Number of Terminations
    48
  • ECCN Code
    EAR99
  • Applications
    Capacitive Sensing
    CMOS
  • Voltage - Supply
    1.71V~5.5V
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    NO LEAD
  • Supply Voltage
    3V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    CY8C20646
  • Power Supplies
    1.8/5V
  • Interface
    I2C, SPI, USB
  • Memory Size
    16kB
  • Number of I/O
    36
  • Speed
    25.2 MHz
  • RAM Size
    2K x 8
  • Memory Type
  • Program Memory Type
    FLASH (16kB)
  • Supply Current-Max
    4mA
  • Bit Size
    8
  • Watchdog Timer
    Yes
  • Data Bus Width
    8b
  • Number of Timers/Counters
    3
  • CPU Family
    M8C
  • Max Frequency
    24MHz
  • Boundary Scan
    NO
  • Number of Programmable I/O
    36
  • RAM (words)
    2000
  • Bus Compatibility
    I2C; USB
  • Controller Series
    CY8C20xx6A
  • Height Seated (Max)
    0.6mm
  • Length
    6mm