  • CY7C64215-56LTXCT
CY7C64215-56LTXCT
advertisement
Manufacturer No:
CY7C64215-56LTXCT
HK JDW NO:
217-CY7C64215-56LTXCT
Package:
56-VFQFN Exposed Pad
Datasheet:
CY7C64215-56LTXCT
Description:
3.3V V 1mm mm Interface - UARTs (Universal Asynchronous Receiver Transmitter) 8mm mm 50 CMOS 56 260 56
Purchasing and Inquiry
CY7C64215-56LTXCT Overview
In light of its outstanding performance, it is an ideal choice for USB Microcontroller.For space savings, it is available in the 56-VFQFN Exposed Pad package.The way of mounting it is Surface Mount.Tape & Reel (TR) is the package that contains it.M8C core processor is present on the device.Maintain a temperature of 0°C~70°C while working.FLASH (16kB) is its program memory type.The 3V~5.25V supply voltage enables high efficiency.50 I/Os are present on the device.To find equivalent components, use its CY7C64215 base part number.QUAD is the position of its terminals on the board.The device belongs to CY7C642xx controller series.This circuit consists of 56 terminations.In the enCoRe? III series, this electrical component is found.High efficiency is possible due to the 3.3V supply voltage.As far as data storage is concerned, FLASH is used as the memory type.In this gadget, BUS CONTROLLER, UNIVERSAL SERIAL BUS is the device's uPs/uCs/Peripheral IC.The structure is constructed from 56 pins.There are a total of 56 pins on it.Microcontroller belongs to the subcategory Microcontrollers.Data and programs may be stored on the devices which have a memory size of 16kB.A 3.3/5V power source powers it.Working at a frequency of 24MHz results in excellent efficiency.There are currently 2 timers/counters set up on the system.Microcontroller belongs to the M8C CPU family.
CY7C64215-56LTXCT Features
56-VFQFN Exposed Pad package
Mounting type of Surface Mount
Microcontrollers subcategory
CY7C64215-56LTXCT Applications
There are a lot of Cypress Semiconductor Corp CY7C64215-56LTXCT Microcontroller applications.
  • Home video and audio
  • Petrochemical
  • Industrial robot
  • Digital set-top boxes
  • Digital TVs
  • Blenders
  • Food and beverage
  • Calculators
  • Firewalls
  • Fax machines
Step5Bar-code shipping tag
CY7C64215-56LTXCT
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Contact Plating
    Gold, Tin
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    56-VFQFN Exposed Pad
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    56
  • Operating Temperature
    0°C~70°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2010
  • Series
    enCoRe™ III
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    56
  • ECCN Code
    3A991.A.3
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Applications
    USB Microcontroller
  • Subcategory
    Microcontrollers
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    3V~5.25V
  • Terminal Position
    QUAD
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Frequency
    24MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    20
  • Base Part Number
    CY7C64215
  • Pin Count
  • Power Supplies
    3.3/5V
  • Interface
    I2C, USB
  • Memory Size
    16kB
  • Number of I/O
    50
  • RAM Size
    1K x 8
  • Memory Type
    FLASH
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    BUS CONTROLLER, UNIVERSAL SERIAL BUS
  • Core Processor
    M8C
  • Program Memory Type
    FLASH (16kB)
  • Bit Size
    8
  • Watchdog Timer
    Yes
  • Data Bus Width
    8b
  • Number of Timers/Counters
    2
  • ROM (words)
    16384
  • CPU Family
    M8C
  • Controller Series
    CY7C642xx
  • Height Seated (Max)
    1mm
  • Length
    8mm