  • CY37064P44-154AI
CY37064P44-154AI
advertisement
Manufacturer No:
CY37064P44-154AI
HK JDW NO:
217-CY37064P44-154AI
Package:
TQFP
Datasheet:
Description:
0.8mm PMIC 44 Pin 154MHz 5V TQFP
Purchasing and Inquiry
CY37064P44-154AI Overview
There are 64 macro cells, which are cells in a mobile phone network that provides radio coverage served by a high-power cell site (tower, antenna or mast).TQFPis the package in which it resides.As you can see, this device has 37 I/O ports programmed into it.The termination of a device is set to [0].The terminal position of this electrical component is QUAD.A voltage of 5Vprovides power to the device.It is a part of the family [0].There are 44pins on the chip.In order to achieve high efficiency, the supply voltage should be maintained at [0].Data storage is performed using [0].A Surface Mountis mounted on this electronic component.44pins are included in its design.There is a maximum supply voltage of 5.5V.With a minimal supply voltage of [0], it operates.There is 154MHz frequency that can be achieved.It is recommended that the operating temperature exceed -40°C.A temperature below 85°Cshould be used as the operating temperature.There are 4 logic blocks (LABs) in its basic building block.To detect the status of input signals, there are 1dedicated inputs.It is possible to classify programmable logic as EE PLD.
CY37064P44-154AI Features
TQFP package
37 I/Os
44 pin count
44 pins
4 logic blocks (LABs)
CY37064P44-154AI Applications
There are a lot of Cypress Semiconductor CY37064P44-154AI CPLDs applications.
  • Address decoding
  • Reset swapping
  • Programmable power management
  • D/T registers and latches
  • Page register
  • Wide Vin Industrial low power SMPS
  • DDC INTERFACE
  • Wireless Infrastructure Base Band Unit and Remote Radio Unit
  • Network Interface Card (NIC) and Host Bus Adapter (HBA)
  • POWER-SAVING MODES
Step5Bar-code shipping tag
CY37064P44-154AI
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    TQFP
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    240
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    0.8mm
  • Frequency
    154MHz
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Temperature Grade
    INDUSTRIAL
  • Max Supply Voltage
    5.5V
  • Min Supply Voltage
    4.5V
  • Number of I/O
    37
  • Memory Type
    EEPROM
  • Propagation Delay
    7.5 ns
  • Turn On Delay Time
    7.5 ns
  • Organization
    1 DEDICATED INPUTS, 37 I/O
  • Programmable Logic Type
    EE PLD
  • Number of Logic Blocks (LABs)
    4
  • Output Function
    MACROCELL
  • Number of Macro Cells
    64
  • JTAG BST
    YES
  • Number of Dedicated Inputs
    1
  • In-System Programmable
    YES
  • Height Seated (Max)
    1.6mm
  • Length
    10mm
  • Width
    10mm