  • CP00052K400JE14
CP00052K400JE14
advertisement
Manufacturer No:
CP00052K400JE14
HK JDW NO:
873-CP00052K400JE14
Datasheet:
CP00052K400JE14
Description:
Through Hole FIXED RESISTOR, 2.4kOhm, Metal Oxide Film,
Step5Bar-code shipping tag
CP00052K400JE14
  • Factory Lead Time
    9 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Through Hole
  • Package / Case
    Axial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Operating Temperature
    -65°C~225°C
  • Published
    2017
  • Size / Dimension
    0.875Lx0.375W 22.22mmx9.52mm
  • Tolerance
    ±5%
  • Pbfree Code
    yes
  • Temperature Coefficient
    ±300ppm/°C
  • Resistance
    2.4kOhm
  • Composition
    Metal Oxide Film
  • Subcategory
    Fixed Resistors
  • Power Rating
    5W
  • Max Power Dissipation
    5W
  • Technology
    WIRE WOUND
  • Construction
    Fireproof
  • Rated Power Dissipation (P)
    5W
  • Lead Length
    25.4mm
  • Lead Diameter
    0.914 mm
  • Size Code
    8737
  • Height
    9.525mm