  • CGS482U150W4L
CGS482U150W4L
advertisement
Manufacturer No:
CGS482U150W4L
HK JDW NO:
192-CGS482U150W4L
Datasheet:
CGS482U150W4L
Description:
CGS 4800μF Capacitor -10% +75% Bulk Chassis Mount 9.5A 2.500Dia 63.50mm -40°C~85°C Polar 28.6mm Radial, Can - Screw Terminals
Step5Bar-code shipping tag
CGS482U150W4L
    BINDING POST
  • Number of Pins
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Size / Dimension
    2.500Dia 63.50mm
  • Tolerance
    -10% +75%
  • Capacitance
    4800μF
  • Voltage - Rated DC
    150V
  • Lead Pitch
    28.6mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    30mOhm @ 120Hz
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 85°C
  • Leakage Current
    5.09mA
  • Ripple Current
    9.5A
  • Ripple Current @ Low Frequency
    9.5A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    12.35A @ 10kHz
  • Diameter
    63.5mm
  • Height
    117.5mm
  • Height Seated (Max)
    4.625 117.48mm