  • C4AF1BW5330F3MK
C4AF1BW5330F3MK
advertisement
Manufacturer No:
C4AF1BW5330F3MK
Manufacturer:
KEMET
HK JDW NO:
417-C4AF1BW5330F3MK
Package:
Radial - 4 Leads
Datasheet:
Description:
FILM CAP AC, 33 UF, 10%, 250 VAC
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
C4AF1BW5330F3MK
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial - 4 Leads
  • Dielectric Material
    Polypropylene (PP), Metallized
  • Mfr
    KEMET
  • Operating Temperature
    -55°C ~ 105°C
  • Series
    C4AF
  • Size / Dimension
    2.264" L x 1.181" W (57.50mm x 30.00mm)
  • Tolerance
    ±10%
  • Termination
    PC Pins
  • Applications
    Automotive
  • Capacitance
    33 μF
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    5.1 mOhms
  • Lead Spacing
    2.067" (52.50mm)
  • Voltage Rating - DC
    500V
  • Features
  • Voltage Rating - AC
    250V