  • C44USGT6950M32K
C44USGT6950M32K
advertisement
Manufacturer No:
C44USGT6950M32K
HK JDW NO:
417-C44USGT6950M32K
Package:
Radial, Can
Datasheet:
Description:
C44U_M, FILM, METALLIZED POLYPRO
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
C44USGT6950M32K
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Dielectric Material
    Polypropylene (PP), Metallized
  • Mfr
    KEMET
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 75°C
  • Series
    C44U-M
  • Size / Dimension
    5.354" Dia (136.00mm)
  • Tolerance
    ±10%
  • Termination
    Threaded, Female
  • Applications
    DC Link, DC Filtering
  • Capacitance
    950 μF
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    1.15 mOhms
  • Lead Spacing
    1.969" (50.00mm)
  • Voltage Rating - DC
    1500V (1.5kV)