  • 160105K100H-F
160105K100H-F
advertisement
Manufacturer No:
160105K100H-F
HK JDW NO:
192-160105K100H-F
Datasheet:
160105K100H-F
Purchasing and Inquiry
160105K100H-F Overview
Its lead spacing is 0.591 15.00mm.Devices with a -55°C~105°C temperature capability can be operated.
160105K100H-F Features
160105K100H-F Applications
There are a lot of Cornell Dubilier Electronics (CDE) 160105K100H-F applications of film capacitors.
  • Satellite TV
  • Global positioning systems
  • Lighting
  • RF Modules
  • IGBT
  • Compact fluorescent lamps (CFL)
  • Electronic ballasts
  • Filters
  • Switch-mode power supplies
  • TV and monitor sets
Step5Bar-code shipping tag
160105K100H-F
  • Factory Lead Time
    23 Weeks
  • Mount
    PCB, Through Hole
    WIRE
  • Number of Pins
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Published
    2013
  • Size / Dimension
    0.709Lx0.295W 18.00mmx7.50mm
  • Tolerance
    ±10%
    General Purpose
  • Additional Feature
    RATED AC VOLTAGE (V): 63
  • Capacitance
    1μF
  • Voltage - Rated DC
    100V
  • Depth
    7.5mm
  • Voltage - Rated AC
    63V
  • Lead Pitch
    15mm
  • Lead Spacing
    0.591 15.00mm
  • Size Code
    7130
  • Height
    13.5mm
  • Height Seated (Max)
    0.532 13.50mm
  • Length
    18mm