  • C161SL25MAAFXUMA1
C161SL25MAAFXUMA1
advertisement
Manufacturer No:
C161SL25MAAFXUMA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
HK JDW NO:
376-C161SL25MAAFXUMA1
Package:
80-QFP
Datasheet:
C161SL25MAAFXUMA1
Description:
ROMless C166 16-Bit Microcontroller C16xx Series SA*C161S 5V 80-QFP
Quantity:
In Stock : 2
Step5Bar-code shipping tag
C161SL25MAAFXUMA1
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    80-QFP
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    C16xx
  • Published
    2001
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    80
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • HTS Code
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Reach Compliance Code
    compliant
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    SA*C161S
  • JESD-30 Code
    S-PQFP-G80
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    5.5V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    4.5V
  • Oscillator Type
    External
  • Number of I/O
    63
  • Speed
    25MHz
  • RAM Size
    2K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    4.5V~5.5V
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROCONTROLLER
  • Core Processor
    C166
  • Peripherals
    POR, PWM, WDT
  • Clock Frequency
    25MHz
  • Program Memory Type
    ROMless
  • Core Size
    16-Bit
  • Connectivity
    EBI/EMI, SPI, UART/USART
  • Bit Size
    16
  • Has ADC
    NO
  • DMA Channels
    NO
  • PWM Channels
  • DAC Channels
  • Address Bus Width
    24
  • External Data Bus Width
    16
  • Length
    14mm
  • Height Seated (Max)
    2.45mm
  • Width
    14mm