  • BR246-1000C3-48V-036M
BR246-1000C3-48V-036M
advertisement
Manufacturer No:
BR246-1000C3-48V-036M
HK JDW NO:
523-BR246-1000C3-48V-036M
Step5Bar-code shipping tag
BR246-1000C3-48V-036M
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -70°C
  • HTS Code
  • Body Length or Diameter
    26.03mm
  • Body Breadth
    25.65 mm
  • Physical Dimension
    26.03mm x 25.65mm x 13.34mm
  • Max Voltage Rating (AC)
    208V
  • Max Current Rating
    10A
  • Max Voltage Rating (DC)
    28V
  • Coil Resistance
    1kOhm
  • Contact (AC) Max Rating R Load
    10A@115VAC
  • Coil Voltage
    48V
  • Coil Current
    48mA
  • Contact (DC) Max Rating R Load
    10A@28VDC
  • Coil Voltage (DC)
    48V
  • Contact (AC) Max Rating I Load
    8A@115VAC
  • Contact (AC) Max Rating M Load
    4A@115VAC
  • Body Height
    13.34mm
  • Length - Termination
    0.0068 inch