  • BR230-290B2-28V-021M
BR230-290B2-28V-021M
advertisement
Manufacturer No:
BR230-290B2-28V-021M
Manufacturer:
Microsemi
HK JDW NO:
523-BR230-290B2-28V-021M
Package:
Description:
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 10A 28V
Step5Bar-code shipping tag
BR230-290B2-28V-021M
    Select All
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Mount
    Chassis Mount, Flanges
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Operating Temperature
    -70°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2000
  • Termination
    Solder
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -70°C
  • Termination Style
    Solder Hook
  • Max Voltage Rating (AC)
    208V
  • Max Current Rating
    10A
  • Max Voltage Rating (DC)
    28V
  • Contact Form
    4PDT (4 Form C)
  • Relay Type
    General Purpose
  • Coil Resistance
    290Ohms
  • Operate Time
    15ms
  • Coil Voltage
    28VDC
  • Coil Type
    Non Latching
  • Switching Voltage
    208VAC 28VDC -Max
  • Coil Current
    96.6mA
  • Release Time
    15ms
  • Must Operate Voltage
    18VDC
  • Contact Rating (Current)
    10A
  • Coil Power
    500mW
  • Must Release Voltage
    5.1VDC
  • Coil Voltage (DC)
    28V