  • BR230-290C2-28V-020M
BR230-290C2-28V-020M
advertisement
Manufacturer No:
BR230-290C2-28V-020M
Manufacturer:
Microsemi
HK JDW NO:
523-BR230-290C2-28V-020M
Package:
Description:
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 10A 28V
Step5Bar-code shipping tag
BR230-290C2-28V-020M
    Select All
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Mount
    Flanges, Socketable
  • Mounting Type
    Socketable
  • Weight
    85.05g
  • Operating Temperature
    -70°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2000
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    14
  • Termination
    Plug
  • ECCN Code
    EAR99
  • HTS Code
  • Termination Style
    Plug In
  • Body Length or Diameter
    26.03mm
  • Body Breadth
    26.03 mm
  • Physical Dimension
    26.03mm x 26.03mm x 25.65mm
  • Insulation Resistance
    100000000Ohm
  • Max Voltage Rating (AC)
    208V
  • Max Current Rating
    10A
  • Electrical Life
    100000 Cycle(s)
  • Max Voltage Rating (DC)
    28V
  • Contact Form
    4PDT (4 Form C)
  • Relay Type
    General Purpose
  • Coil Resistance
    290Ohm
  • Contact (AC) Max Rating R Load
    10A@115VAC
  • Operate Time
    15ms
  • Coil Voltage
    28VDC
  • Coil Type
    Non Latching
  • Switching Voltage
    208VAC 28VDC -Max
  • Coil Current
    96.6mA
  • Release Time
    15 ms
  • Must Operate Voltage
    18VDC
  • Coil Power
    500mW
  • Must Release Voltage
    5.1VDC
  • Contact/Output Supply Type
    AC/DC
  • Coil Voltage (DC)
    28V
  • Coil/Input Supply Type
    DC
  • PCB Hole Count
    14
  • Dielectric Strength Between Open Contacts
    1250 Vrms
  • Input Switching Control Type
    Random
  • Dielectric Strength Between Coil and Contacts
    1250 Vrms
  • Contact (AC) Max Rating I Load
    8A@115VAC
  • Contact (AC) Max Rating M Load
    4A@115VAC
  • Body Height
    25.65mm
  • Length - Termination
    0.0068 inch