  • BR246D-80C2-12V
BR246D-80C2-12V
advertisement
Manufacturer No:
BR246D-80C2-12V
Manufacturer:
Microsemi Corporation
HK JDW NO:
523-BR246D-80C2-12V
Package:
Datasheet:
BR246D-80C2-12V
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
BR246D-80C2-12V
  • Mount
    Flanges
  • Weight
    45.36g
  • Packaging
    Bulk
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
    9
  • Termination
    Plug
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    TIN
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -70°C
  • Additional Feature
    PANEL MOUNTABLE
  • HTS Code
  • Reference Standard
    MIL-PRF-83536
  • Body Length or Diameter
    26.04mm
  • Body Breadth
    13.34 mm
  • Physical Dimension
    26.04mm x 13.34mm x 25.65mm
  • Insulation Resistance
    100000000Ohm
  • Max Voltage Rating (AC)
    208V
  • Max Current Rating
    10A
  • Electrical Life
    100000 Cycle(s)
  • Throw Configuration
    DPDT
  • Max Voltage Rating (DC)
    28V
  • Relay Type
    POWER/SIGNAL RELAY
  • Coil Resistance
    80Ohm
  • Contact (AC) Max Rating R Load
    10A@208VAC
  • Operate Time
    16 ms
  • Coil Voltage
    12V
  • Coil Current
    150mA
  • Release Time
    16 ms
  • Contact (DC) Max Rating R Load
    10A@28VDC
  • Coil Power
    1800mW
  • Contact/Output Supply Type
    AC/DC
  • Relay Action
    MOMENTARY
  • Coil Voltage (DC)
    12V
  • Coil/Input Supply Type
    DC
  • Dielectric Strength Between Open Contacts
    1250 Vrms
  • Input Switching Control Type
    Random
  • Dielectric Strength Between Coil and Contacts
    1250 Vrms
  • Relay Form
    2 FORM C
  • Contact (AC) Max Rating I Load
    8A@115VAC
  • Contact (AC) Max Rating M Load
    4A@115VAC
  • Body Height
    25.65mm