  • BR230D-78B3-12V-016M
BR230D-78B3-12V-016M
advertisement
Manufacturer No:
BR230D-78B3-12V-016M
HK JDW NO:
523-BR230D-78B3-12V-016M
Step5Bar-code shipping tag
BR230D-78B3-12V-016M
  • Mount
    Flanges
  • Series
    BR230D
  • Termination
    J-Hook
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -70°C
  • HTS Code
  • Body Length or Diameter
    26.03mm
  • Body Breadth
    25.65 mm
  • Physical Dimension
    26.03mm x 25.65mm x 26.03mm
  • Max Voltage Rating (AC)
    208V
  • Max Current Rating
    10A
  • Max Voltage Rating (DC)
    28V
  • Coil Resistance
    78Ohm
  • Contact (AC) Max Rating R Load
    10A@115VAC
  • Coil Voltage
    12V
  • Coil Current
    153.85mA
  • Contact (DC) Max Rating R Load
    10A@28VDC
  • Contact/Output Supply Type
    AC/DC
  • Coil Voltage (DC)
    12V
  • Contact (AC) Max Rating I Load
    8A@115VAC
  • Contact (AC) Max Rating M Load
    4A@115VAC
  • Body Height
    26.03mm
  • Length - Termination
    0.0078 inch