  • BR230-890C1-48V-025M
BR230-890C1-48V-025M
advertisement
Manufacturer No:
BR230-890C1-48V-025M
Manufacturer:
Microsemi Corporation
HK JDW NO:
523-BR230-890C1-48V-025M
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
BR230-890C1-48V-025M
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Relay Form
    4 FORM C
  • Contact (AC) Max Rating I Load
    8A@115VAC
  • Contact (AC) Max Rating M Load
    4A@115VAC
  • Body Height
    25.65mm
  • Length - Termination
    0.0068 inch
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    Non-RoHS Compliant
  • Mount
    Plain Case
  • Weight
    85.05g
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    BR230
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    14
  • Termination
    Plug
  • ECCN Code
    EAR99
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -70°C
  • HTS Code
  • Body Length or Diameter
    26.03mm
  • Body Breadth
    26.03 mm
  • Physical Dimension
    26.03mm x 26.03mm x 25.65mm
  • Insulation Resistance
    100000000Ohm
  • Max Voltage Rating (AC)
    208V
  • Max Current Rating
    10A
  • Electrical Life
    100000 Cycle(s)
  • Throw Configuration
    4PDT
  • Max Voltage Rating (DC)
    28V
  • Coil Resistance
    890Ohm
  • Contact (AC) Max Rating R Load
    10A@115VAC
  • Operate Time
    15 ms
  • Coil Voltage
    48V
  • Coil Current
    53.93mA
  • Release Time
    15 ms
  • Contact (DC) Max Rating R Load
    10A@28VDC
  • Contact/Output Supply Type
    AC/DC
  • Coil Voltage (DC)
    48V